Naujienlaiškis Klausk psichologo
EN RU
EN RU
Tinklaraštis
Kilo klausimų? Skambinkite! 8 700 800 09
Janko Ferlič / Unsplash.com nuotr.

Ramybės neduoda šiuo metu esanti gyvenimo situacija. Jau pusmetis kaip mano sutuoktinis susirašinėja su kita moterimi (mes vedę 18 m.). Sužinojau apie šiuos santykius, vyro telefone perskaičiusi susirašinėjimą. Iš jų supratau, kad vasarą, kai mano vyras buvo komandiruotėje, jie vaikščiojo ir į pasimatymus. Žinutėse jie rašo, kaip myli vienas kitą, kaip pasiilgsta susitikimų ir pan. Man iš po kojų pradėjo slysti žemė. Paklausus vyro apie susitikimus jis to neneigė, tik pasakė kad jam jie nieko nereiškia. Žinau, kad susirašinėjimas tęsiasi, tačiau tai jis neigia. Noriu paklausti, kaip elgtis, ką daryti? Noriu išsaugoti santuoką.

Atsako psichiatras – psichoterapeutas Olegas Lapinas

Šioje situacijoje kaip ir daugelyje panašių į ją yra dvi galimybės: kažką „daryti“ arba nedaryti nieko. Kad ir kaip bebūtų keista, tačiau „darymas“ dažniausia atneša daugiau problemų negu „nedarymas“, o tiesiog išgyvenimas to, kas vyksta. Kodėl? 

Todėl kad iš tokios situacijos kyla daug neigiamų emocijų – pyktis, nuoskaudos. Kaip ir minėjau, iš jų yra du keliai.

Du pasirinkimai

Pirmasis iš jų – išgyventi tuos jausmus suprantant, kad didelių poveikių žmogaus širdžiai nėra. Šiame kelyje labai svarbu yra apsispręsti dėl to, kokioje vietoje pačiai būti šiame išgyvenimo laikotarpyje: ar šalia to vyro, ar toli nuo vyro, ar su juo bendraujant, kas priklauso ir nuo vyro taip pat, ir nuo šeimyninių aplinkybių, ir nuo galimybių gyventi atskirai.

O antrasis kelias tai yra bandyti kažką daryti: skambinti, klausti, manipuliuoti, kaltinti, kas natūraliai kyla iš esančių jausmų. Tačiau šie veiksmai yra daromi jau ne su siekiu išgyventi tuos jausmus, bet su noru juos panaikinti: „Man taip skaudu matyti, kad tu neištikimas, jog aš priversiu būti tave ištikimu“. Nes man tada nebus taip skaudu.

Veiksmų priežastys ir pasekmės

Šio pasirinkimo atveju reiškia, jog žmogus neturi didelės tolerancijos, kantrybės išgyventi savo skausmo ir bando perorganizuoti aplinką, kad tas skausmas būtų panaikintas. Žmogus vedamas skausmo nori „sutvarkyti“ savo partnerio neištikimybę: per skambučius, pokalbiais su ta mylimąja, pradeda kelti sąlygas, po kurių partneriui tiesiog bus nebeįmanoma su manimi gyventi. Visa tai jau yra veiksmai, kuriuos mes atliekame su tikslu, kad man nebebūtų skaudu. Kitaip tariant, tu (t. y., partneri) turi pasikeisti, kad man nebūtų skaudu. Tačiau tai iš tikrųjų nelabai realu, kadangi jeigu žmogus yra kažką įsimylėjęs, jis gali tik meluoti, jis negali tiesiog paimti ir nustoti būti įsimylėjęs. Jeigu jis pasakys: „Taip, tarp mūsų viskas baigta“, tai tik tuo atveju, jeigu nieko rimto tarp jų ir nėra. Tačiau, jeigu jis yra rimtai įsimylėjęs, jis meluos, kad viskas  baigta, tačiau taip toli gražu nebus.

Nei vienas nei kitas dalykas ko gero nėra priimtinas antrajai pusei. Nei kad meluotų, nei kad reikėtų kęsti neištikimybę. Bet su tuo „man nepatinka“, „mane skaudina“ galima gyventi kurį laiką. Ir laikui einant tas jausmas arba didėja, arba mažėja, arba tiesiog lieka viduj. Galbūt ši mintis neguodžia, bet visgi tai yra efektyvesnis būdas negu kažką daryti. Dėl to, kad sveikas protas visada sako, jog tu negali pakeisti žmogaus emocijos. Tu gali jį padaryti kaltu, pripildyti baimės, ar dar kažkuo, bet vis tiek jo meilė, jo jausmai, jo simpatijos liks.

Todėl šioje vietoje yra tik Jūsų pasirinkimas, kuriuo keliu Jūs eisite, ir jis iš dalies bus apspręstas Jūsų tolerancijos, Jūsų kantrybės, Jūsų jausmų, ir to ar Jums tie santykiai atrodo vertingi, turintys prasmę.

CV

Olegas Lapinas

„Esu baigęs Vilniaus universiteto Medicinos fakulteto pediatrijos specialybę (1984 m.), turiu aukščiausią psichoterapeuto kategoriją, Lietuvos psichoterapijos draugijos mokytojo sertifikatą, psichoanalitinio psichoterapeuto ir psichodramos terapeuto sertifikatus.

Savo profesinę karjerą pradėjau nuo gydytojo psichiatro darbo Rokiškio psichiatrinėje ligoninėje vaikų – paauglių skyriuje. Nuo 1988 m. dirbau gydytoju psichoterapeutu Vilniaus miesto poliklinikoje, nuo 1990 m. – Vilniaus klinikiniame psichoterapijos centre. Nuo 2002 m. dirbu UAB „Šeimos gydytojas“ Šeimos medicinos centre. Dirbamas nuolat tobulinau ir kėliau savo kvalifikacijas užsienyje, mokiausi iš geriausių mokytojų hipnozės (1992 – 1993 m.), neurolingvistinio programavimo (1993 – 2001 m.), pozityvios psichoterapijos (1992 – 1994 m.), sisteminės šeimos psichoterapijos (1993 – 1994 m.), psichoanalizės (1994 – 2003 m.) ir psichodramos (1996 – 2004 m.). 1997 m. įgijau aukščiausią psichoterapinę kategoriją, 1998 m. – LPD mokytojo vardą ir NLP praktiko sertifikatą, 2002 m. tapau sertifikuotas psichoanalitinis psichoterapeutas, 2004 m. – sertifikuotas psichodramos terapeutas.

1995 – 2000 m. kūriau kompiuterinę psichoterapinę programą „Psichologas“, skirtą žmogaus dialogui su kompiuteriu. 1993 – 1997 m. vadovavau Lietuvos pozityvios psichoterapijos draugijai, nuo 1996 m. buvau LPD tarybos ir Lietuvos psichoanalizės taikymo draugijos mokymo tarybos narys. Nuo 1993 m. vedu mokomuosius pozityvios psichoterapijos ir NLP seminarus Lietuvos ir kaimyninių šalių kolegoms. Dėsčiau Vilniaus pedagoginiame universitete (dabar – Lietuvos edukologijos universitetas). Verčiuosi privačia praktika, konsultacijomis, vedu seminarus ir mokymus.

Esu knygų „Vienas megabaitas apie meilę. Vyrų ir moterų santykiai“, „Kaip išgyventi Marijos žemėje“ autorius ir knygų „Ten ir atgal. Vienas megabaitas apie vaiką“ „Pasimatymai su šešėliu. Atsakymai į opiausius žmonijos klausimus“, „Santuokos alchemija. Menas būti dviese“ bendraautorius, nuolatinis straipsnių žurnale „Psichologija Tau“ ir „DELFI“ autorius. Bendradarbiauju su radijo laidomis „Nakvišos“ ir „Pašnekesiai“.“

Domėjimosi sritys:
  • Neurolingvistinis programavimas;
  • Psichoanalitinė psichoterapija;
  • Šeimos konsteliacijos;
  • Psichodrama;
  • Meditacijos.
Užsiimu: individualiomis konsultacijomis, grupiniais užsiėmimais, vedu seminarus, rašau straipsnius ir knygas, dalyvauju televizijos bei radijo laidose.
Tikslinės grupės: suaugusieji.
Kalbos: lietuvių, rusų, anglų.
Olegas Lapinas

Gydytojas psichiatras - psichoterapeutas, turintis daugiau nei 20 metų praktinio darbo patirtį, 2 knygų autorius ir 3 bendraautorius, nuolatinis straipsnių žurnale „Psichologija Tau“ ir naujienų portalo „DELFI“ autorius. Šiuo metu užsiima privačia praktika bei dėsto įvairiose aukštosiose mokyklose. Dažnai sutinkamas spaudoje ir televizijoje.

2 komentarai:

Gant

Man buna skaudu ziureti i tokius zmones kaip si situacijos heroje. Ji nesuvokia, kad ju santuokos pamatai jau senai yra suduleje ir tas pasakymas, kad „kaip isgelbeti santuoka“ yra visiskai beprasmis ir neracionalus. Jeigu jos vyras bent ja gerbtu, tai pamiles kita moteri tiesiog vyriskai iseitu, toliau nekankindamas savo zmonos. Bet jis matomai ne tik, kad jos negerbia, bet net nesuvokia savo veiksmu padariniu arba nenori ju pripazinti ir sau toliau pakeles uodega laksto pas kita moteri, o jo zmona kankinasi. Kam reikia bandyti issaugoti tai, ko jau senai nebera… Moteris turetu bent save gerbti ir nesileisti buti zeminamai. Geriau gyventi vienai nei buti su vyru kuriam tu nerupi ir kuris nevertina santykiu, tik nenori garsiai to pripazinti. Tokie santykiai yra pasmerkti ir neturi jokios ateities.

* - privalomi laukeliai

Psychology and training centre is always looking for partners around the world. We provide: trainings, psychological counseling, crisis management and other business consulting services. If your are looking for partner in training and consulting services –  please, do contact us!

Psichologijos ir mokymų centras, UAB
Company code: 303369354
Address: Kauno g. 30-201,
LT-03202, Vilnius

phone: 8 700 800 09
e-mail: info@pimc.lt

Центр психологии и учения всегда ищет партнеров по всему миру. Мы предлагаем: учения, психологическое консультирование, антикризисное управление и другие консультационные услуги бизнеса. Если Вы ищете партнера в сфере  обучения и консультационных услуг – пожалуйста, свяжитесь с нами!

Psichologijos ir mokymų centras, UAB
Код компания: 303369354
Aдрес: Kauno g. 30-201,
LT-03202, Vilnius

телефон: 8 700 800 09
эл.почта: info@pimc.lt