Naujienlaiškis Klausk psichologo
EN RU
EN RU
Tinklaraštis
Kilo klausimų? Skambinkite! 8 700 800 09
Joshua Sazon / Unsplash.com nuotr.

Turiu problemą su draugu. Jis gyvena su didelėmis tėvų, šeimos problemomis, su dideliu kaltės jausmu. Kartais būna dingsta kelioms dienoms ir niekas negali su juo susisiekti. Kai atsiranda, būna emociškai išsekęs. Pripažįsta, jog kažkas su juo vyksta, tačiau kas, kaip jaučiasi, kalbėtis nenori. Kiekvieną kartą, kai stengiuosi kalbėti, kalba baigiasi dar neprasidėjusi. Ką daryti? Kaip bendrauti? Pas psichologą nueiti jo neįtikinsiu.

Atsako klinikinis psichologas Antanas Mockus

Jūs pastebite, kad Jums svarbus žmogus, Jūsų draugas, emociškai išsekęs, tačiau apie savo sunkumus su Jumis nesidalina. Norite padėti, bet negalite. Greičiausiai dėl to kyla bejėgiškumo jausmas. Pirmas dalykas – tai sau vienai pagalvoti „už ką aš galiu prisiimti atsakomybę šioje situacijoje, o už ką ne?“, „kuo iš tikrųjų aš galiu padėti?“, „kas priklauso nuo manęs, o kas ne?“. Kalbėti ar nekalbėti su Jumis nuspręsti gali tik Jūsų draugas. O Jūs galite tik tai, kas nuo Jūsų priklauso t.y. kviesti pokalbiui. Kaip supratau, tą ir darote.

Nors situacija sudėtinga, tačiau tai nereiškia, jog nieko negalite padaryti. Jei Jūsų draugui sunku ir jam nesinori kalbėti, galima su juo būti ne tik kalbantis: buvimu šalia, apkabinimu. Tačiau akivaizdu, kad jo sunkumai veikia jūsų santykius. Pavyzdžiui, jo staigūs dingimai gali sukelti daug visokių jausmų (nerimo, baimės, liūdesio, pykčio ir kt.). Todėl apie tai tikrai būtų prasminga pasikalbėti. O nesikalbėjimas apie tai, kas vyksta jūsų santykiuose, gali kliudyti toliau jiems plėtotis.

Galbūt Jūsų draugui sunku, jis nemoka kalbėti apie savo jausmus (o tai dažnai pasitaiko), galbūt jis uždaras žmogus ir turi vidinę nuostatą „tik aš pats turiu išspręsti savo problemas, niekas man nepadės ir mano problemos niekam neįdomios“. Tada būna sunku iš kito, iš Jūsų ar psichologo, priimti pagalbą. Tam reikia laiko, artimesnio bendravimo, kad būtų galima pasitikėti kitu. Galbūt dar jūsų santykiams reikia laiko, kad Jūsų draugas pasijaustų saugesnis, labiau pasitikėtų Jumis. Galbūt dėl sunkumų savo šeimoje, jis nėra patyręs saugaus, artimo, pasitikėjimu grįsto santykio ir panašu, kad jam dar daug reiks išmokti kaip juose būti.

Galima neįkyriai atkreipti dėmesį į jo būseną (psichologai tai vadina atspindėjimu): „Matau, kad tu šiandien išsekęs. Kas įvyko?“ Galima pačiai pradėti dalinantis savo jausmais dėl jo nesikalbėjimo, staigių dingimų. Pradėjimas pokalbio nuo savo jausmų, išgyvenimų, skatina ir kitus dalintis savaisiais. Kaip ir minėjau, sprendimą kalbėtis ar ne, palikite savo draugui. Svarbu, kad jis turėtų erdvės kalbėti apie savo sunkumus. Svarbu, kad savo kvietimu pokalbiui išreiškiate savo susirūpinimą jo būsena, kad Jums kaip niekaip kitam iš tikrųjų rūpi ką jis išgyvena ir jaučiasi. Galbūt ne iš karto, tačiau nuoširdi žinutė, kad jis kažkam rūpi, kad gali su kitu pasidalinti savo sunkumais, padės jam labiau atsiverti.

CV

Antanas Mockus

„Esu baigęs psichologijos bakalauro (2005 m.), klinikinės psichologijos magistro (2007 m.) studijas Vilniaus universitete. Šiuo metu studijuoju psichologijos mokslų krypties doktorantūroje Mykolo Romerio universitete. Priklausau Lietuvos psichologų sąjungai.

Konsultavimo patirtį pradėjau kaupti dirbdamas savanoriu emocinės paramos telefonu tarnyboje „Jaunimo Linija“ (2001 – 2006 m.), atlikdamas 4 mėn. praktiką Vaiko raidos centro vaikų psichiatrijos ir vaikų psichiatrijos dienos stacionaro skyriuose, vaikų ir paauglių krizių intervencijos skyriuje (2007 m.), dirbdamas psichologu Vilniaus Karoliniškių gimnazijoje (2005 – 2007 m.). Vėliau konsultavimo įgūdžius tobulinau dirbdamas medicinos psichologu Trakų psichikos sveikatos centre (2007 – 2011 m.), Mykolo Romerio universiteto psichologinėje tarnyboje (2010 – 2015 m.). Šiuo metu konsultuoju užsiimdamas privačia praktika (nuo 2008 m.).

Manau, kad renkantis psichologą svarbu pajausti, ar jis man kaip žmogus tinka ir patinka, ar juo pasitikiu kaip specialistu. Tai galima padaryti skaitant mano įrašus tinklaraštyje ir kitur internete.“

Domėjimosi sritys:
  • Sunkumai užmegzti artimus ir ilgalaikius santykius;
  • Nuotaikos problemos (nerimas, įtampa);
  • Santykių krizės (konfliktai, skyrybos);
  • Tarpasmeninių santykių problemos;
  • Pasitikėjimo savimi stoka.
Užsiimu: individualiomis konsultacijomis, grupiniais užsiėmimais, vedu seminarus.
Tikslinės grupės: suaugusieji.
Kalbos: lietuvių, anglų.
Antanas Mockus

Klinikinis psichologas, turintis 10 metų psichologo darbo patirtį bei 6 metų socialinės psichologijos paskaitų skaitymo ir seminarų vedimo patirtį Mykolo Romerio universitete, buvęs Lietuvos psichologų sąjungos Psichikos sveikatos politikos komiteto pirmininkas. Šiuo metu užsiima privačia praktika, yra Vilniaus Gedimino technikos universiteto Aviacijos instituto lektorius.

* - privalomi laukeliai

Psychology and training centre is always looking for partners around the world. We provide: trainings, psychological counseling, crisis management and other business consulting services. If your are looking for partner in training and consulting services –  please, do contact us!

Psichologijos ir mokymų centras, UAB
Company code: 303369354
Address: Kauno g. 30-201,
LT-03202, Vilnius

phone: 8 700 800 09
e-mail: info@pimc.lt

Центр психологии и учения всегда ищет партнеров по всему миру. Мы предлагаем: учения, психологическое консультирование, антикризисное управление и другие консультационные услуги бизнеса. Если Вы ищете партнера в сфере  обучения и консультационных услуг – пожалуйста, свяжитесь с нами!

Psichologijos ir mokymų centras, UAB
Код компания: 303369354
Aдрес: Kauno g. 30-201,
LT-03202, Vilnius

телефон: 8 700 800 09
эл.почта: info@pimc.lt