Naujienlaiškis Klausk psichologo
EN RU
EN RU
Tinklaraštis
Kilo klausimų? Skambinkite! 8 700 800 09
Toni Oprea / Unsplash.com nuotr.

Perskaičiau straipsnį 7 situacijos, kai prireikia psichologo pagalbos ir nutariau su Jumis susisiekti. Žengti bent kažkokį žingsnį, kuris galėtų man būti naudingas.

Straipsnyje įvardinama penktoji situacija esant emociniams sunkumams. Būtent taip ir jaučiuosi: besaikis nerimas, nevaldoma baimė kažkam, net nesuprantu iš tikrųjų kam… Kaltės jausmas, kitą kartą net dėl svetimų klaidų, kurios turėtų net nejaudinti, ir tas nežinojimas už ko griebtis, kad būtų bent kažkoks palengvėjimas, kurį tiesą pasakius jau labai seniai jaučiau. Dar anksčiau būdavo tų šviesesnių dienų, o dabar atrodo jų ir nebeliko… O jų taip trūksta, taip pasiilgau dėl nieko nesukt sau galvos, tiesiog būti. Tas nuolatinis problemų išgalvojimas kas būtų, jeigu būtų, kuris, manau, labai daug prisideda prie šitos mano situacijos ir toks vaizdas, kad nėra absoliučiai jokios išeities.

Jau begales kartų esu sau kartojęs, kad viskas praeis, greitai bus geriau, kad Tu šaunuolis, tau viskas sekasi, eini gera linkme. Taip, tau padeda, bet daugiausia savaitei, o toliau ir vėl tas pats… Tai tęsiasi jau daugiau nei du metai. Tikrai labai norėčiau to auksinio patarimo, kuris kažką išspręstų, bent jau tą nerimo jausmą, kuris panašu turi kažkokį fizinį kūną ir niekaip neišsikrausto iš to vadinamo saulės rezginio.

Atsako  klinikinis psichologas Dima Kuniskis

Savo klausime Jūs labai vaizdžiai aprašėte emocijų stichiją, užvaldžiusią Jus. Beje, Jūsų klausimas rodo, kad gerai reflektuojate savo vidinį gyvenimą,  suvokiate savo kūną ir emocinius išgyvenimus. Ir tai Jums gali tapti geru pagrindu, tvarkantis su savo emocinėmis problemomis, nes būtent nuo susigaudymo jausmuose bei pojūčiuose šis darbas ir turėtų būti pradedamas.

Suprantamas Jūsų noras gauti „auksinį patarimą“, kuris greitai išspręstų visas problemas. Tačiau, kaip tikriausiai suprantate pats, retai galime sulaukti staigių ir stebuklingų mūsų gyvenimo sunkumus sprendžiančių patarimų, ypač kai tie sunkumai yra įsisenėję. Kiekvienas atvejis savaip išskirtinis ir reikalauja ypatingo požiūrio bei supratimo, individualaus darbo. Tačiau bendrais bruožais pakomentuosiu Jūsų klausime aprašytą situaciją ir atsakysiu į kai kuriuos klausimus.

Įsisąmoninti problemos priežastį

Jūsų emocinė problema turi priežastį, ir ją reikia suprasti, įsisąmoninti. Kitaip „šviesesnės dienos“, apie kurias rašėte, nebus ilgalaikės. Priežasties ieškojimas gali būti itin sudėtingas darbas, ir su juo ne visada pavyksta susitvarkyti savarankiškai. Jis gali pareikalauti profesionalo pagalbos. Tačiau dėl šito pasirinkimo Jūs turite apsispręsti pats.

Jūs rašote, kad nerimas Jūsų nepalieka jau virš dviejų metų. Tuomet prasminga pamėginti prisiminti, galbūt tuo metu nutiko kažkas, kas galėjo sukelti tokią emocinę būseną (tokiu įvykiu galėjo būti ir netikėtai atėjusi mintis, įsisąmoninimas). Gali būti, jog įvykusi situacija nebuvo užbaigta, nepilnai išgyventa. Ir ji tebelaukia savo sprendimo.  Tokio veiksmo būtinybė gali kelti nerimą ir baimę. Tačiau, norint suprasti šitą baimę, jos priežastį, reikia „pasisukti į ją veidu“, išdrįsti „pažvelgti jai į akis“. Tuo tarpu, mes dažnai bandome ignoruoti savo baimes, neigti jas, slėptis nuo jų – vietoj to, kad įsiklausytume į jų „balsą“ ir galbūt suvoktume jų priežastis. Nepažinta baimė dažnai ir reiškiasi nesuprantamu nerimu.

Iš Jūsų minėto įkyraus galvojimo „kas būtų, jeigu būtų“ taip pat galima spėti, kad nerimo priežastis gali slypėti ateityje, tokioje, kaip jūs ją įsivaizduojate – kas gali atsitikti, ką galite prarasti ar pan. Tačiau žmogui nėra „duota“ tiksliai žinoti savo ateitį, todėl jam tenka išmokti toleruoti tokį ateities neapibrėžtumą, kuris irgi gali kelti nerimą, gąsdinti.

Kaip matote, Jūsų emocinių problemų priežasčių galima ieškoti tiek ateityje, tiek praeityje. Arba – ir ten, ir ten. O tas priežastis surasti bei atpažinti galite tik Jūs. Ir šitame ieškojimų kelyje, esant reikalui, Jums gali padėti specialistas profesionalas (bet ne koks nors „auksinių patarimų“ skleidėjas).

Gyventi „čia ir dabar“

Sunkumams, susijusiems su įklimpimu praeities prisiminimuose ir ateities vizijose, įveikti pravartu išmokti daugiau gyventi „čia ir dabar“, t. y. mokytis neleisti savo dėmesiui stipriai nukrypti nuo esamos situacijos, įprasti stebėti kūno pojūčių dinamiką, nes tai gali padėti pilniau jaustis dabartyje. Tuo pačiu – pastebėti žmogų šalia, dangų virš galvos, gamtos kaitą… – tai, kas yra už jūsų. Svarbu išmokti kartais ir atitraukti savo dėmesį nuo tos vidinės minčių-jausmų karuselės.

Jūs teisus, kad savitaiga būna efektyvi, bet neretai tik simptominė priemonė ir dėl to dažnai trumpalaikė. Tam, kad savireguliacijos pratimai duotų stabilesnį rezultatą, juos reikia parinkti tokius, kurie tiktų Jums asmeniškai, ir atlikti reguliariai kaip treniruotę, kad jų efektas taptų įgūdžiu, kuris esant reikalui galėtų būti panaudojamas.

CV

Dima Kuniskis

„Esu baigęs psichologijos studijas Vilniaus universitete (1994 m.), 17 metų dirbau Vilniaus universiteto vaikų ligoninės onkohematologijos skyriuje. Taip pat dirbau psichologu pedagoginėse įstaigose. Organizavau ir vykdžiau jaunimo psichologinio švietimo projektus. Vedžiau psichologines grupes „Vaikų telefono linijos“ savanoriams. Buvau Humanistinės ir egzistencinės psichologijos instituto bei Vilniaus holistinės terapijos centro dėstytojas, organizavau ir vedžiau judesio psichoterapijos mokomąjį kursą. Daug metų buvau Lietuvos humanistinės psichologijos asociacijos valdybos narys. Turiu virš 20 metų darbo su grupėmis patirtį – nuo bendravimo psichologijos ir streso valdymo iki kūno psichoterapijos ir sportininkų psichologinio paruošimo. Taip pat esu sertifikuotas „Tai Či“ instruktorius ir taikau šį metodą bei principus darbe. Esu vedęs seminarus ir grupinius užsiėmimus Baltijos, Skandinavijos ir NSV šalyse. Esu sukūręs į kūną orientuotos psichoterapijos autorinę programą „Dialogas su kūnu“, taip pat paruošęs darbo su sapnais programą. Pagal savo parengtas metodikas pravedžiau daugiau nei 100 seminarų.

Šiuo metu užsiimu privačia praktika. Specializuojuosi ir domiuosi tarpasmeninių santykių problemomis, emocijų ir streso valdymu, krizinių situacijų sprendimais, kūno psichoterapija, sapnais, konsultuoju onkologinius ligonius ir jų artimuosius.“

Domėjimosi sritys:
  • Tarpasmeninių santykių problemos;
  • Onkologiniai ligoniai ir jų artimieji;
  • Emocijų ir streso valdymas;
  • Kūno psichoterapija;
  • Sapnai.
Užsiimu: individualiomis konsultacijomis, grupiniais užsiėmimais, vedu seminarus.
Tikslinės grupės: suaugusieji.
Kalbos: lietuvių, rusų.
Dima Kuniskis

Klinikinis psichologas, turintis daugiau nei 20 metų psichologo darbo patirtį, vedantis grupinius užsiėmimus, individualias konsultacijas bei viešus seminarus. Yra sertifikuotas „Tai Či“ instruktorius. Specializuojasi ir domisi tarpasmeninių santykių problemomis, emocijų ir streso valdymu, kūno psichoterapija, sapnais, konsultuoja onkologinius ligonius ir jų artimuosius.

* - privalomi laukeliai

Psychology and training centre is always looking for partners around the world. We provide: trainings, psychological counseling, crisis management and other business consulting services. If your are looking for partner in training and consulting services –  please, do contact us!

Psichologijos ir mokymų centras, UAB
Company code: 303369354
Address: Kauno g. 30-201,
LT-03202, Vilnius

phone: 8 700 800 09
e-mail: info@pimc.lt

Центр психологии и учения всегда ищет партнеров по всему миру. Мы предлагаем: учения, психологическое консультирование, антикризисное управление и другие консультационные услуги бизнеса. Если Вы ищете партнера в сфере  обучения и консультационных услуг – пожалуйста, свяжитесь с нами!

Psichologijos ir mokymų centras, UAB
Код компания: 303369354
Aдрес: Kauno g. 30-201,
LT-03202, Vilnius

телефон: 8 700 800 09
эл.почта: info@pimc.lt