Naujienlaiškis Klausk psichologo
EN RU
EN RU
Tinklaraštis
Kilo klausimų? Skambinkite! 8 700 800 09
Michael Wright / Unsplash.com nuotr.

Visi esame patyrę momentų, kai būtinai turime susikaupti nors porai valandėlių tam, kad atliktume tam tikrą darbą. Tik tiesa ta, kad vieniems susikaupti yra visai lengva, o kitiems tai gali tapti rimtu iššūkiu. Vieni gali skaityti knygą tuo pačiu metu klausydamiesi muzikos ir valgydami, o kitiems net sėdint tylioje bibliotekoje gali trukdyti laikrodžio tiksėjimas ar net šalia sėdinčio žmogaus kvėpavimas. Turbūt pažįsti ir tokių, kurie turėdami svarbių darbų laukia nakties, nes tai tyliausias ir ramiausias paros laikas, tad, pasak jų, ir mažiausiai dėmesį blaškantis laikas. Lengviau išblaškomi žmonės vienu metu atkreipia dėmesį ne tik į dirbamą darbą, bet ir į visas kitas pašalines detales, garsus ar net kvapus aplinkui tuo pačiu metu. Kreipdamas dėmesį į daugelį detalių vienu metu ir tuo pačių bandydamas atlikti tam tikrą užduotį, žmogus gali greičiau pavargti ar nuolatos jausti įtampą.

Tai ar yra gerų naujienų tiems, kuriems nuolat sunku susikaupti? Ar išsiblaškymas iš tiesų kaip nors susiję su kūrybiškumu? Apie tai ir pakalbėsime.

Kaip veikia kūrybiškumas?

Dar praėjusiais metais Darya Zabelina su kolegomis atliko tyrimą, kuriuo atskleidė, kad kūrybiškesniems asmenims kur kas sunkiau atskirti svarbią juslinę informaciją nuo nesvarbios. Pavyzdžiui, lektoriaus per paskaitą klausydamas žmogus tuo pačiu metu girdi laikrodžio tiksėjimą, už lango pravažiuojančius automobilius ir kažkieno gurgiantį pilvą. Kitaip tariant, kūrybiškesni asmenys yra jautresni garsams, vaizdams ar kvapams. Kuo žmogus kūrybiškesnis, tuo jis jautresnis aplinkos stimulams. Kūrybiškesnis žmogus išgirs, pamatys ar kitaip „užfiksuos“ daugiau, nei mažiau kūrybiškas žmogus, todėl ir susikaupti tam tikru metu gali būti sudėtingiau.

Kaip tai veikia? Kūrybiškumas siejamas su negalėjimu „filtruoti“ reikalingos informacijos nuo nereikalingos. Kai žmogus bandydamas susikoncentruoti ties viena veikla tuo pačiu automatiškai renka informaciją apie pašalinius aplinkos stimulus, gali kilti daugiau naujų idėjų. O integruojant daug naujų idėjų, didėja kūrybiškumas. Taip pat kūrybiškumas yra siejamas su divergentiniu mąstymu. Divergentiniu mąstymu vadiname tokį mąstymą, kuriuo sugalvojame daug galimybių bei pasirinkimų ir neapsiribojame tik vienu rezultatu. Vaizdžiai tariant, vietoje to, kad matytume viską juodai arba baltai, divergentiniu mąstymų galime įžvelgti tarp šių spalvų įsiterpiančią ištisą pilkų spalvų paletę. Toks divergentinis mąstymas mums leidžia „matyti“ daugiau, daro mus kūrybiškesnius. Kai mes išsiblaškome ir mus aplanko daugiau minčių, galime įžvelgti ir daugiau alternatyvių problemos sprendimo būdų. Taip pat yra manoma, kad geriausi kūrybiškumo momentai aplanko ne tuomet, kai labai stengiamės kažką sugalvoti, bet tada, kai nukreipiame savo dėmesį kažkur kitur.

Nuo užduoties iki „Youtube“ – tik vienas žingsnis

Dažnai žmogus, kuriam yra sunkiau susikaupti, dirbdamas kompiuteriu net nepastebi, kaip nukeliauja į interneto platybes, perskaito kelis straipsnius, aplanko socialinius tinklus, gal net pažiūri kelis video klipus… Kol galiausiai pagauna save jau valandą prašvaisčius internete ir pamiršus, ką dirbo prieš tai. Viena vertus šį išsiblaškymą galėtume sieti su atidėliojimu ar tinginiavimu. Vis dėlto yra nemažai psichologinių tyrimų atskleidžiančių, kad ilgai dirbant vieną darbą ar net užstringant prie kokios nors užduoties, o vėliau mintimis nukeliaujant kažkur kitur, nesąmoningai atrandamos naujos idėjos ir sugalvojami nauji problemos sprendimo būdai! Kitaip tariant, galime labai stengtis kažką sugalvoti ar atrasti sprendimo būdų ir nieko nepešę pavargti. Bet tuo pačiu, tiesiog gamindami sau vakarienę, visai netikėtai išgyventi „AHA!“ momentą, kuris atneš mums tiek naujų kūrybiškų minčių, tiek ir naujų problemos sprendimo būdų.

Taip pat svarbu pridėti, kad gebėjimas išlaikyti dėmesio koncentraciją skirtingiems žmonėms gali pasireikšti skirtingu paros metu. Gali pagalvoti, kada tau geriausiai sekasi susikaupti. Ir štai, jei tau reikia įdėmiai perskaityti knygą ar atlikti kitą susikaupimo reikalaujančią užduotį – pasilik šią užduotį tam dienos metui, kai susikaupti yra lengviau. Na, o jei reikia naujų idėjų, kūrybiškumo ar alternatyvių sprendimo būdų, gali palaukti, kai jausiesi labiau išsiblaškęs.

CV

Gintė Gudzevičiūtė

„Esu baigusi studijas Vilniaus universitete ir įgijusi klinikinės psichologijos magistro laipsnį. Priklausau Lietuvos psichologų sąjungai. Konsultavimo patirtį pradėjau kaupti savanoriaudama emocinę paramą teikiančioje organizacijoje ,,Jaunimo linija”, kurioje įsitikinau, kad atviras ir nuoširdus pokalbis tarp žmonių ne tik ramina, bet taip pat padeda rasti atsakymus. Dėl nepalankių gyvenimo aplinkybių ar sunkumų, vienam kartais būna sunkiau išgyventi savo rūpesčius, atrasti išeitį, apima liūdesys, užvaldo įtampa, prarandama pusiausvyra. Tikiu, kad tokiu atveju gali padėti pokalbis, kuriame esi išklausytas, nekritikuojamas, suprastas. Tad kviečiu pasikalbėti!“

Domėjimosi sritys:
  • Jausmai (nerimas, liūdesys, depresija, pykčio protrūkiai);
  • Tarpasmeninių santykių sunkumai ir problemos;
  • Perfekcionizmas, įkyrios mintys;
  • Nepasitikėjimas savimi;
  • Krizinės situacijos.
Užsiimu: individualiomis konsultacijomis, grupiniais užsiėmimais, vedu seminarus.
Tikslinės grupės: paaugliai, suaugusieji.
Kalbos: lietuvių, anglų.
Gintė Gudzevičiūtė

Klinikinės psichologijos magistrė, Lietuvos psichologų sąjungos narė, vedanti grupinius užsiėmimus, individualias konsultacijas bei viešus seminarus. Specializuojasi ir domisi tarpasmeninių santykių sunkumais ir problemomis, jausmais (nerimas, liūdesys, depresija, pykčio protrūkiai), krizinėmis situacijomis.

4 komentarai:

Dangirutė

Labai patiko, ačiū

Lina

O aš galvojau, kad esu neurotiška;) pasirodo, kad kūrybiška…. O jei rimtai, tai labai ačiū už straipsnį. Domiuosiu kūrybiniu mąstymu. Iš šalies kūrybiški žmonės tikrai kartais gali atrodyti kaip jautrūs keistuoliai. Saviem tarp savų lengva. Bet kai susiduri su kitokiu pasauliu, dažnai net ir smerkiamų nuomonių gali išgirst.

* - privalomi laukeliai

Psychology and training centre is always looking for partners around the world. We provide: trainings, psychological counseling, crisis management and other business consulting services. If your are looking for partner in training and consulting services –  please, do contact us!

Psichologijos ir mokymų centras, UAB
Company code: 303369354
Address: Kauno g. 30-201,
LT-03202, Vilnius

phone: 8 700 800 09
e-mail: info@pimc.lt

Центр психологии и учения всегда ищет партнеров по всему миру. Мы предлагаем: учения, психологическое консультирование, антикризисное управление и другие консультационные услуги бизнеса. Если Вы ищете партнера в сфере  обучения и консультационных услуг – пожалуйста, свяжитесь с нами!

Psichologijos ir mokymų centras, UAB
Код компания: 303369354
Aдрес: Kauno g. 30-201,
LT-03202, Vilnius

телефон: 8 700 800 09
эл.почта: info@pimc.lt