Naujienlaiškis Klausk psichologo
EN RU
EN RU
Tinklaraštis
Kilo klausimų? Skambinkite! 8 700 800 09
Scott Webb / Unsplash.com nuotr.

„Į psichologus kreipiasi tik psichai“, „psichologai gali skaityti mintis“, „psichologija yra mokslas apie manipuliavimą žmonėmis“. Tokias ir panašias tiesas tikriausiai ne kartą yra tekę girdėti ir tau.

Psichologijos mokslas ir psichologo profesija vis dar yra gana mistiška ir miglota sritis mūsų visuomenėje. Galbūt dėl to ji apaugusi įvairiausiais mitais, kurie trukdo žmonėms atrasti pagalbą ir spręsti kylančias problemas, tad šiuo įrašu noriu pasidalinti 11 didžiausių ir dažniausiai sutinkamų mitų apie psichologus ir psichologiją.

1. Kam mokėti psichologui, jei galima pasikalbėti su draugu

Pokalbis su draugu tikrai gali padėti – išliejamos neigiamos emocijos, garsiai įvardijamos problemos, gaunamas taip reikalingas palaikymas. Tačiau psichologinė pagalba tiesiog efektyvesnė. Ne vien dėl to, kad psichologas turi reikalingų žinių ir patirties, tačiau ir dėl psichologo objektyvumo ir visiško atsidavimo klientui.

2. Pas psichologus eina tik silpni žmonės, nes stiprūs žmonės patys susitvarko su savo problemomis

Bėgimas nuo problemų dažniausiai laikomas silpnumo požymiu, tad dažnai ir kreipimasis pagalbos į psichologą tampa abejotinu sprendimu kitų žmonių akyse. Vis dėlto yra priešingai. Būtent psichologo pagalbos ieškojimas ir yra problemos sprendimo pradžia. Juk ne tik pripažinti problemą, bet ir paprašyti pagalbos reikia daugiau stiprybės, nei tiesiog gyventi įstrigus su nesprendžiama problema.

3. Psichologai turi parengtus sprendimus į visas kylančias problemas mūsų gyvenime

Kiekvienas žmogus yra unikalus, taigi ir kiekviena kylanti problema taip pat yra unikali. Juk žmonės skiriasi charakteriu, įsitikinimais, vertybėmis, patirtimi, tad net ir į, atrodytų, panašią problemą kiekvienas žmogus žvelgia skirtingai. Psichologas dirba individualiai su kiekvienu žmogumi. Ir tik pats klientas gali priimti geriausią sprendimą.

4. Psichologai gali „skaityti mintis“

Psichologija nėra minčių studijos. Jau gana seniai psichologija apibrėžiama kaip „elgesio mokslas“, nes mintys negali būti tiksliai apibrėžiamos ir todėl yra tyrinėjamos subjektyviai. Taigi, „minčių skaitymas“ nėra psichologijos mokslo dalis. Iš veido mimikų, kūno kalbos kiekvienas gali matyti, ką kitas jaučia ar mąsto. Visgi, tai tėra spėjimai, kurie, deja, ne visada būna teisingi, nes tik pats žmogus žino, kas vyksta jo mintyse.

5. Geras psichologas duoda patarimų, kaip išspręsti problemą

Juk žmogus pats geriausiai žino apie savo problemas, tačiau kartais sunku pamatyti kylančių sunkumų priežastis ar sprendimus. Geras psichologas patarimų nedalija, tačiau sudaro sąlygas pačiam žmogui atrasti ir priimti geriausius problemų sprendimus.

6. Psichologo pagalba yra greita: sumoki vieną kartą – gauni rezultatą

Psichologinė pagalba remiasi kliento noru bendradarbiauti ir „atsiverti“ konsultacijų metu. Be to, dažnai klientas atsineša visą sąrašą problemų, tad tiesiog fiziškai neįmanoma pasikalbėti apie jas visas vienos konsultacijos metu. Psichologai ne magai, kurie galėtų pradanginti visas problemas per vieną susitikimą.

7. Pas psichologus lankosi tik „psichai“

Psichologai „dirba“ su žmogaus elgesiu, kuris gali būti ir tiesiog streso, ir psichikos ligų veikiamas elgesys. Yra psichologų, kurie dirba su psichikos ligomis sergančiais žmonėmis, tačiau paprastai psichologų darbas apsiriboja „normalių“ žmonių, turinčių sunkumų gyvenime, konsultavimu.

8. Pas psichologą vien kalbama, tačiau niekas nevyksta

Įvardinant ir kalbant apie problemą žmogui lengviau rasti jos priežastis ir sprendimus. Tai, kas vyksta psichologo kabinete, yra ne tiesiog kalbos, o produktyvūs dialogai.

9. Psichologas kalba tik malonius, gerus, teigiamus dalykus

Psichologo konsultacijų metu kalbama ne vien tai, kas malonu ir smagu. Patiriami jausmai dažnai būna ir negatyvūs. Kartais tiesa, kurią psichologas turi pasakyti, nėra maloni, tačiau reikalinga, kad žmogus suprastų esamą situaciją.

10. Psichologas gali greitai pakeisti nepriimtiną kito žmogaus elgesį

Atvedus pas psichologą sutuoktinį ar vaiką, jis nepasikeis. Greitai pakeisti žmogaus elgesį neįmanoma, juk jis formavosi ne vieną dieną. Be to, žmogus turi pats norėti keisti savo elgesį ar įsitikinimus, kad psichologinė pagalba būtų efektyvi. Tačiau galima keisti savo reakcijas ir požiūrį į tą žmogų ir jo nepageidaujamą elgesį. Būtent čia psichologas ir gali padėti.

11. Psichologas išmokys manipuliuoti žmonėmis

Manipuliacijų žmonėmis joks psichologas tikrai nemokys, tai prieštarauja etikos kodeksui. Psichologas gali padėti suprasti, kaip kliento elgesys veikia kitus žmones ir santykius su jais, kaip lengviau pažinti kito žmogaus jausmus.

Šiuos mitus išgirsti tenka dažniausiai, tačiau tai tikrai ne visi mitai, kurie sklando apie psichologus ir psichologiją apskritai. Gal teko girdėti mitų, kurių čia neaptariau? Pasidalink komentaruose!

CV

Justina Buikauskienė

„Esu baigusi psichologijos bakalauro studijas Vytauto Didžiojo universitete, studijas tęsiau Vilniaus universitete ir įgijau sveikatos psichologijos magistro laipsnį. Priklausau Lietuvos psichologų sąjungai. Psichologinio konsultavimo patirtį pradėjau kaupti dirbdama sanatorijoje, kurioje supratau, kad gyvenimo negandos, liga, traumos, nuolat patiriamas stresas yra įveikiama ar bent jau priimama be pykčio, nerimo ar pesimizmo.

Kai gyvenimas dažosi pilkomis ar net juodomis spalvomis, kai viskas aplinkui, atrodo, byra iš lėto ir po gabaliuką, kai pačiam darosi sunku rasti kelią, kuris eitų į reikiamą ir norimą tikslą, kai atsiranda noras labiau pažinti save ar net po truputėlį keistis, esu tikra, kad nuoširdus ir atviras pokalbis padės rasti išeitį ir atsakymus į kylančius klausimus. Tad kviečiu pokalbiui, kuris padėtų atrasti tai, kas Jums svarbiausia!“

Domėjimosi sritys:
  • Stresas, jo valdymas ir atsipalaidavimo technikos;
  • Savęs pažinimas, tobulėjimas;
  • Motyvacija ir jos stiprinimas;
  • Sveikatos psichologija;
  • Vaikų auklėjimas.
Užsiimu: individualiomis konsultacijomis, grupiniais užsiėmimais, vedu seminarus.
Tikslinės grupės: suaugusieji, vaikai.
Kalbos: lietuvių.
Justina Buikauskienė

Sveikatos psichologijos magistrė, Lietuvos psichologų sąjungos narė, vedanti grupinius užsiėmimus, individualias konsultacijas bei viešus seminarus. Specializuojasi ir domisi motyvacija, streso valdymu, savęs pažinimu, sveikatos, skausmo psichologija, vaikų auklėjimu, jų kalbos sunkumais.

* - privalomi laukeliai

Psychology and training centre is always looking for partners around the world. We provide: trainings, psychological counseling, crisis management and other business consulting services. If your are looking for partner in training and consulting services –  please, do contact us!

Psichologijos ir mokymų centras, UAB
Company code: 303369354
Address: Kauno g. 30-201,
LT-03202, Vilnius

phone: 8 700 800 09
e-mail: info@pimc.lt

Центр психологии и учения всегда ищет партнеров по всему миру. Мы предлагаем: учения, психологическое консультирование, антикризисное управление и другие консультационные услуги бизнеса. Если Вы ищете партнера в сфере  обучения и консультационных услуг – пожалуйста, свяжитесь с нами!

Psichologijos ir mokymų centras, UAB
Код компания: 303369354
Aдрес: Kauno g. 30-201,
LT-03202, Vilnius

телефон: 8 700 800 09
эл.почта: info@pimc.lt